top of page

Články

Proč zrovna Dokonalé kojení?

Protože jej považuji, a nejen já, za zásadní věc v životě ženy-matky, a jejího dítěte. Protože jsme, my ženy, od přírody předurčeny, naprogramovány ke kojení. A především proto, že pouto mezi matkou a dítětem které kojí, je jedinečné, je zkrátka DOKONALÉ.

   Také složení mateřského mléka je jedním slovem dokonalé, i komplex péče o kojené dítě je dokonalý systém, který je řešením na veškerá dětská trápení. 

    Proto,že je dokonalé, že kojení potencuje budoucí zdraví nejen dítěte, ale chrání i jeho matku,Proto, že není nic dokonalejšího, než pohled na matku, která kojí své dítě. Proto, že kojení jako takové je zkrátka dokonalé.  A protože, když se nedaří úplně optimálně, jsme tu pro vás my, laktační poradkyně, které vám budeme s radostí průvodkyně na vaší cestě k DOKONALÉMU KOJENÍ!  

Význam laktačního poradenství 

 

Kojení je velmi přirozený proces, jehož přirozenost je v dnešní době narušena mnoha vnějšími vlivy, počínaje nemocničními porody a ztrátou kultury kojení v předchozích generacích konče.

Právě tato ztráta přirozenosti je na vině tomu, že dnes mnohé ženy řeší obtíže s kojením.

        Informace, kterých se ženě dostane v porodnici, bývají často, no, přinejmenším zastaralé. Informace, kterých se ženám dostává od předchozích generací také nebývají nejaktuálnější, a vlivem jiných sociálních podmínek našich matek a babiček v mateřství, nebývají úplně prospěšná pro dlouhodobé kojení.

         Dnes jsou podmínky pro dlouhodobé kojení optimální, dlouhá rodičovská dovolená, mnoho informací na stříbrném podnose, stačí otevřít google, nebo kdejakou mateřskou skupinu na Facebooku. Ovšem filtrovat tyto informace, a poznat, které z nich povedou ke skutečně efektivní pomoci při problémech s kojením, už není tak snadné. Zkušenosti jednotlivých žen mohou být velmi rozmanité a co funguje jedné, nemusí být optimální cesta pro Vás. 

      Kojení a informace, jež o něm máme v současné době, myslím tím ty relavantní informace, výsledky vědeckých výzkumů a nezpochybnitelná fakta, by s přehledem stačily na samostatný medicínský obor.

     Právě tyto informace, souhrnné zkušenosti, praktické dovednosti, psychická podpora, k tomu všemu jsme tu pro Vás my, laktační poradkyně. Nebojte se zavolat si pomoc, i když se potřebujete jen ujistit, nebo drobně dopomoci s tím, jak dosáhnout optimálního přisátí.

        Stejně tak, jak se s bolavým kolenem svěříte do péče ortopeda, se zánětem žlučníku do péče ortopeda, pokud máte jakékoliv, byť sebemenší, pochyby o svém kojení, péče laktačních poradkyň je tu pro Vás,

Proč zrovna MAMILA, o.z.?

Když jsem si začala pohrávat s myšlenkou kurzu na laktační poradkyni, měla jsem před sebou několik možností. Jeden kurz mohl být celkem rychle k dipozici, ale nemohla jsem ho absolvovat s přítomností své dcery. Druhý kurz byl na dva dny, hlásal kojení v jedné poloze a ve své podstatě šlo prakticky o psychickou podporu, spíše než o nějaké konkrétní zavedené postupy s vysokou efektivitou.

     Kurz u MAMILA, o.z. byl  na 4 měsíce (kromě 4 víkendů prezenčního studia, nás čekalo mnoho a mnoho hodin samostudia, ať už formou poslechu záznamu přednášek, nebo studia informací, ze kterých jsme pak vždy musely udělat test). Kurz byl ukončen testem a poměrně náročnou praktickou zkouškou, v níž byly úspěšné dvě třetiny účastnic kurzu.

      MAMILA oplývá zavedenými jednotnými postupy, které vychází z výsledků vědeckých výzkumů, což mně, coby zdravotní sestře, bylo blízké.  

      Odborným garantem je  americký lékař Jack Newman, M.D., FRCPC, IBCLC , který provozuje vlastní laktační kliniku, na které používá postupy, které jsou totožné s těmi našimi. 

      A v neposlední řadě- i já jsem měla doma LP po porodu své dcery, která mi velmi pomohla, a byla jí právě poradkyně organizace MAMILA, o.z.             Volba tedy byla jasná, stačilo si počkat dva roky na kurz v ČR a pilně studovat. 

     V době, kdy píši tento článek, jsem absolventkou také pokročilého kurzu, který byl neméně rozsáhlý.

       Přála bych si, aby se všem ženám dostalo efektivní pomoci při potížích s kojením tak, jako se jí před třemi lety dostalo mně. :)

LOGO WEB.png

Vadí dudlík při kojení?

Dudlíčky a kojení. Téma věčných sporů kojících žen. Určitá část se bude bít do prsou, kterak jejich kojené děti měly/mají dudlíček a kojily/kojí se ale úplně v pohodě. Ano, určitě exitují ženy, které zvládly kojit zároveň s tím, že jejich děti dostávaly dudlík.  Já mezi klientkami nemám ani jedinou, která by měla dítě v batolecím věku, používala dudlík, a ten jim kojení nepoškodil. Pravda, takové ženy si LP většinou nezvou, neb neregistrují potíže s kojením.

  Pojďme se podívat na fakta o vlivu dudlíků na kojení:

 • oficiální název zní šidítko 

 • sání dudlíku je náhražka sání prsu (což je přirozená funkce prsu)

 • dudlík se saje technicky jinak, než prs

 • způsobuje vady skusu (chyby vývoje sutiny ústní, křivé zuby)

 • dudlík je rizikový faktor pro záněty středouší (propojení středouší eustachovou trubicí s dutinou ústní + bakterie, které dudlíčky úplně milují)

 • dudlíčky prodlužují, a prohlubují spánek (podobně jako zavinovačky), z čehož  vyplývá umělé prodloužení intervalů mezi kojením, dítě se budí v době, kdy již mělo dávno jíst, a je o to více rozčilené

 • jsou rizikovým faktorem při vzniku SIDS

 • v kombinaci předchozích mechanismů může negativně ovlivňovat tvorbu mléka v dlohodobém horizontu

 • může být příčinou bolestivého kojení (vlivem odlišného způsobu sání, dítě při sání dudlíku používá jiné svaly než při pití z prsu)

 • je ideální živná půda pro kvasinkovou infekci (kandidóza bradavek a dvorců, moučnivka v pusince miminka)

 • může způsobit odmítání kojení 

 • i když miminka dostanou dudlík až po 1 měsíci úspešného kojení, sníži se do 6 měsíců početkojenýchdětí na méně než 25% při neustálém používaní dudlíku, a na méně než 50% při občasném používaní dudlíku.Když miminka dudlík vůbec nepoužívají, je z nich do 6. měsíce kojených více  než 70%.

Kojení místo dudlíku učí děti, že jeho potřeby plní lidé, nikoliv věci.

Co tedy použít k utišení miminka místo dudlíku?  Doporučuji nosící pomůcku, prs a gymnastický míč. Tato trojkombinace dokáže uklidnit valnou většinu dětí.

bottom of page