top of page

Vadí dudlíky při kojení

Dudlíčky a kojení. Téma věčných sporů kojících žen. Určitá část se bude bít do prsou, kterak jejich kojené děti měly/mají dudlíček a kojily/kojí se ale úplně v pohodě. Ano, určitě exitují ženy, které zvládly kojit zároveň s tím, že jejich děti dostávaly dudlík. Já mezi klientkami nemám ani jedinou, která by měla dítě v batolecím věku, používala dudlík, a ten jim kojení nepoškodil. Pravda, takové ženy si LP většinou nezvou, neb neregistrují potíže s kojením.
Pojďme se podívat na fakta o vlivu dudlíků na kojení:
oficiální název zní šidítko
sání dudlíku je náhražka sání prsu (což je přirozená funkce prsu)
dudlík se saje technicky jinak, než prs
způsobuje vady skusu (chyby vývoje dutiny ústní, křivé zuby)
dudlík je rizikový faktor pro záněty středouší (propojení středouší eustachovou trubicí s dutinou ústní + bakterie, které dudlíčky úplně milují)
dudlíčky prodlužují, a prohlubují spánek (podobně jako zavinovačky), z čehož vyplývá umělé prodloužení intervalů mezi kojením, dítě se budí v době, kdy již mělo dávno jíst, a je o to více rozčilené
jsou rizikovým faktorem při vzniku SIDS
v kombinaci předchozích mechanismů může negativně ovlivňovat tvorbu mléka v dlouhodobém horizontu
může být příčinou bolestivého kojení (vlivem odlišného způsobu sání, dítě při sání dudlíku používá jiné svaly než při pití z prsu)
je ideální živná půda pro kvasinkovou infekci (kandidóza bradavek a dvorců, moučnivka v pusince miminka)
může způsobit odmítání kojení
i když miminka dostanou dudlík až po 1 měsíci úspěšného kojení, sníži se do 6 měsíců počet kojených dětí na méně než 25% při neustálém používaní dudlíku, a na méně než 50% při občasném používaní dudlíku.Když miminka dudlík vůbec nepoužívají, je z nich do 6. měsíce kojených více než 70%.
Kojení místo dudlíku učí děti, že jeho potřeby plní lidé, nikoliv věci.
Co tedy použít k utišení miminka místo dudlíku? Doporučuji nosící pomůcku, prs a gymnastický míč. Tato trojkombinace dokáže uklidnit valnou většinu dětí.
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/
107 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page